Koňak vs armaňak: Jaký je rozdíl?

Mnozí z Vás jistě dokáží popsat, co je to koňak, dokázali byste stejně dobře popsat také armaňak nebo dokonce říci, jaký je mezi nimi rozdíl? V dnešním článku se vše dozvíte.
Než se ale ponoříme do podrobností, zde je hlavní rozdíl mezi koňakem a armaňakem, nebo chcete-li armagnacem. Ten se ukrývá v samotné destilaci, přičemž armaňak je destilován pouze jednou, koňak naopak dvakrát.

Co je to koňak?

Koňak pochází z města Cognac ve Francii a jeho výroba probíhá pomocí tradiční metody destilace. Jedná se o brandy, které se vyrábí z hroznů odrůd Ugni Blanc, výjimečně v cuvée s odrůdami Folle Blanche nebo Colombard, které jsou destilovány dvakrát a poté zrají v sudech z francouzského dubu po dobu minimálně dvou let. Toto jsou hlavní podmínky, které musí každý koňak splňovat.
Jakmile je ale lahvován, na rozdíl od kvalitních vín se zrání zastaví. Koňak má výraznou, sladkou chuť a vůni a je tradičně považován za nejlepší druh koňaku.

Mezi nejpopulárnější značky francouzských koňaků patří určitě Hennessy, Rémy Martin, Courvoisier, Camus nebo Martell.

Vyberte si z katalogu koňaků

Co je to armaňak?

Armagnac je druh brandy nebo eau-de-vie, který je pojmenován po starém regionu Armagnac v Gaskoňsku v jihozápadní Francii. K výrobě se zde také používají hrozny odrůd Ugni Blanc, Folle blanche, Colombard, a spolu s nimi ještě Baco Blanc, stejně jako tomu je u koňaku. Rozdíl je ale v destilaci. Zatímco koňak se destiluje dvakrát, armaňak prochází destilací pouze jedenkrát s použitím moderní techniky. Má také mírnější chuť a vůni než koňak a je obvykle levnější.

Vyberte si z katalogu armaňaků

A co znamenají zkratky VS, VSOP a XO? 

Koňaky i armaňaky mají různá označení stárnutí, pojďme si tedy tyto zkratky vysvětlit.

VS = Very Special: lihoviny, jejichž nejmladší složka brandy je nejméně dva roky stará
VSOP = Very Superior Old Pale: zde platí to samé, pouze staří zdvojnásobí na čtyři roky
XO = Extra Old: vyžaduje, aby nejmladší brandy byla nejméně 10 let, od roku 2019 je také k dispozici nový koňak třídy XXO = Extra Extra Old: pro eaux de vie starší 14 let v sudech.
Millésime = z jedné sklizně

Může se zdát, že velký rozdíl mezi nimi není, za ochutnání to ale určitě stojí, nemyslíte?