Co je to cider?

Cider (čtěte sajder) je alkoholický nápoj z ovocné šťávy, který je po celém světě velice oblíbený. Původně pochází z Británie a Irska, ale dnes je k dostání téměř kdekoliv. Cider je slovo, které má britsko-irskou historii, který pochází z latinského „ceidris“, což je starý britský název pro jablečnou šťávu. Používání jablečných šťáv k výrobě cideru se datuje zpět do začátku 12. století.

Vyberte si z nabídky ciderů

Dnes je cider oblíbený a vyhledávaný po celém světě, také u nás velmi zdomácněl. Může se připravit z různých druhů ovoce, jako je jablko, hruška, hroznové víno, ananas, mango a dokonce i banán. Některé země mají dokonce vlastní druhy cideru, jako je například asturijská sidra v Španělsku.

Jedná se o obvykle mírně alkoholický nápoj, s obsahem alkoholu mezi 4-7 procenty. Některé druhy však mohou být i silnější, a to až do 12 procent. Může být také slazený cukrem, nebo lisován z jablek s vysokým obsahem cukru, což zvyšuje jeho sladkou chuť.

Cider je obvykle servírován jako osvěžující nápoj, který je ideální na letní dny. Ještě častěji se však konzumuje jako aperitiv, především ve Velké Británii. Existuje také spousta způsobů, jak můžete cider použít k vaření, kde se obvykle používá k marinování masa před vařením a je také skvěle vhodný do omáček a polévek.

Díky své oblibě je dnes běžně dostupný po celém světě. V posledních letech se tato popularita ještě zvyšuje, díky zvýšenému zájmu o regionální produkty a obecně rostoucímu trendu v oblasti domácího vytváření. Existuje také stále více a více druhů cideru, které se vyrábí z různých druhů ovoce a prodávají se v celé řadě lokalit.

Z cideru se stává opravdový fenomén. Jeho příchutě a vlastnosti mohou být jedinečné, a to bez ohledu na to, kde je vyroben a jaké ingredience se do něj přidávají.

Přes výše uvedený odkaz se dostanete na stránku Alkohol.cz, konkrétně zde naleznete různé varianty ciderů a od známých značek jako jsou například Magners, Kingswood Cider, Strongbow Cider, můžete si také vybrat z mnoha příchutí velmi proslulého Frisco Cideru.

Ulovte si ten svůj!