Co znamená cuvée?

Termín cuvée, čtěte “kyvé” je slovo používané k popisu různých druhů vín. Je odvozeno z francouzského výrazu “cuve”, což v překladu do češtiny znamená “káď” nebo “nádrž”. Pokud si tedy koupíte víno s tímto označením, znamená to, že víno vzniklo směsi několika odrůd vinné révy, které si vinař vybral k výrobě konkrétního typu nebo stylu vína.

Technika míchání hroznů k vytvoření specifického typu nebo stylu vína je stará staletí a i přesto je ve vinařství stále stejně populární jako kdysi dávno. Míchání vín “dohromady” umožňuje vinaři vytvořit komplexnější chuť, jedinečné vůně a příchutě a také pomůže vyvážit kyselost a taniny ve víně. Je to umění, kterému vinaři věnují spoustu svého času a úsilí.

Cuvée jsou obvykle vytvářena tak, aby předvedla ty nejlepší kvality určitého typu vína. Například cuvée bílého vína může být vyrobeno z několika různých hroznů Chardonnay. V tomto případě může vinař kombinovat hrozny z různých vinic a oblastí, aby vytvořil vyvážený a komplexní chuťový profil, který je pro vinaře jedinečný.

Cuvée může také odkazovat na zvláštní vlastnosti, které mají určitá vína. Mnoho výrobců šumivých vín bude například inzerovat cuvée vína, která zrají déle nebo s větším úsilím než jiná vína. To může podpořit argument, že delší zrání nebo větší pozornost věnovaná některým prvkům výroby vína má za následek komplexnější chutě a vůně.

Při nákupu láhve cuvée byste si měli pozorně přečíst etiketu, abyste věděli, jak vinař hrozny míchal. Vinař mnohokrát poskytne na zadní straně láhve degustační poznámky, které mohou být docela užitečné při určování toho, jak konkrétní cuvée chutná a také, jak si jej vychutnáte nejlépe.

Bez ohledu na to, jaký typ vína si vyberete, cuvée může být zajímavým a obohacujícím zážitkem. Nabízí příležitost ochutnat některá z nejlepších vín, která konkrétní vinař smíchal dohromady, aby vytvořil jedinečný chuťový profil. Takže až budete příště rozbalovat lahev cuvée, udělejte si čas na vychutnání chutí a vůní a oceňte umění výroby vína.

Tak na zdraví!

Vína s označením cuvée