Tempranillo

Domovem odrůdy Tempranillo je Španělsko, víno se pěstuje v mnoha částech země, přičemž nejznámějšími oblastmi jsou Rioja, Ribera del Duero a Navarra. Je to víno plné, s lehkým tělem, komplexní chutí a vyšším obsahem alkoholu. Má sytou rubínovou až fialovou barvu. Jsou zde velmi dobře cítit tóny ovoce, konkrétně bobulovin, švestek a jahod.

Tato odrůda má za sebou velmi dlouhou historii, je známá již z doby, kdy bylo Španělsko osídleno Féničany. Postupem času se vino rozšířilo do dalších oblastí včetně Portugalska a Latinské Ameriky, lze ho také nalézt ve Spojených státech, kde je stále populárnější. Když už je řeč o Portugalsku, je nutno zmínit, že zde se s touto odrůdou můžete setkat pod názvem Aragonez nebo Tinta Roriz, kde se spolu s dalšími odrůdami používá pro výrobu portského vína.

Tempranillo pochází se španělského “temprano” což znamená brzký či ranný, patří totiž mezi poměrně brzy dozrávající hrozny. Obvykle se sklízí v první polovině září, což je mnohem dříve než u ostatních červených odrůd. V závislosti na regionu a podnebí se někteří vinaři mohou rozhodnout počkat na pozdější dobu v sezóně, kdy bude vyvinuto více těla a tříslovin. Tempranillo vyrábí lehká vína s moderním, ovocným charakterem, ale dokáže vyrobit i víno s komplexní strukturou, pokud zraje v dubových sudech.

Díky své přirozené kyselosti a tříslovinám se skvěle mísí s jinými odrůdami. V Rioja se Tempranillo často mísí s Garnacha a Graciano, dvěma dalšími španělskými odrůdami. Při výrobě vín ve stylu Bordeaux se také mísí s Cabernet Sauvignon.

Tato odrůda je vynikající volbou pro ty, kteří hledají lehké červené víno s jedinečným španělským charakterem. Tempranillo dokáže uspokojit řadu chutí, od sladké, lehké a ovocné až po chuť plnou. Hledejte vína z oblastí Rioja, Ribera del Duero a Navarra, jistě nebudete litovat!

Vyberte si z vín odrůdy Tempranillo