Jak správně pít rum a jak je vhodné ho podávat?

Otázka, na kterou možná jen těžko hledáte odpověď. Ale nebojte, v dnešním článku si společně vše potřebné vysvětlíme.
Při konzumaci rumu neexistují žádná přesná pravidla jako tomu je například u skotské whisky či drahých koňaků. Rum můžete spárovat téměř s čímkoliv, někdo ho preferuje s ledem, druhý zase s tonikem či sodovkou. Pojďme si ale společně odpovědět na ty nejčastěji kladené otázky.

Vyberte si z katalogu rumů

V jakých sklenicích je vhodné rum podávat?

Navzdory své působivé historii na trhu s alkoholem nemá tento nápoj svou vlastní oficiální sklenici. Rum, jak jsme si již řekli, lze podávat mnoha způsoby. Vše záleží na tom, zda ho budete pít čistý nebo zředěný.
Klasikou tohoto žánru je servírování rumu ve sklenicích typu snifters, rocks nebo typu nosing. Ty se nejčastěji používají, když je na stole láhev starého dobrého rumu, u kterého je obvyklé pít ho čistý, podobně jako whisky. Objem sklenic je dostačující také pokud chcete rum kombinovat s ledem. Zde jsou sklenice typu snifters či rocks naplněny nápojem do zhruba jedné třetiny. Pro směsi se sodou nebo například džusem budete muset zvolit větší sklenice.

Jak a s čím pít rum?

Znalci tvrdého alkoholu mohou tvrdit, že byste měli pít rum pouze čistý a bez jakéhokoliv občerstvení, teprve pak můžete vnímat jeho rafinovanou chuť. To ale platí spíše pro staré rumy, které mají mnohem jemnější chuť.
Opravdoví znalci někdy doplňují tyto nápoje kubánským doutníkem. A pokud jste jedním z nich, pak přesně víte, jak kubánské doutníky přidají k celkovému prožitku ještě více potěšení. Punčové doutníky, Montecristo No 4, Davidoff a Cohiba Siglo IV jsou ty nejoblíbenější mezi milovníky doutníků, Pokud se rozhodnete pít “průměrné“ rumy bez stárnutí, zde je občerstvení více než vhodné.

S čím se pije bílý rum?

Vzhledem k tomu, že nápoj se obvykle podává jako aperitiv, je zde vhodný jak lehký předkrm, tak vydatnější pokrmy, například:
Plátky ovoce, citrusové plody jsou lepší volbou;

  • Jednohubky s masem, rybami nebo mořskými plody;
  • Toasty s kaviárem nebo masovými pochoutkami;
  • Masové klobásy;
  • Sýrový talíř;
  • Olivy.

S čím pijete černý rum?

Tyto nápoje mají kořeněnější chuť, zejména pokud mluvíme o těch vyzrálých rumech. Zde jsou vhodné například:

  • Citrusové plody;
  • Sýry;
  • Ořechy;
  • Tmavá čokoláda;
  • Masové pochoutky.

Každý gurmán si jistě najde svůj způsob, jak si rum vychutnat co nejlépe.

Vyberte si z katalogu rumů

Ve své čisté podobě
Kultura pití rumu „bez ničeho“ je podobná rituálu pití whisky nebo koňaku. Nápoj se nalije do sklenic při pokojové teplotě. Často se nepodává ani s ledem a občerstvení by mělo být co nejlehčí. Tato metoda je dobrá, pokud se jedná o starý rum.
Jak říkají odborníci, nápoj by měl být nejprve zahřátý v rukou.. Čistý rum se pije v malých doušcích a chuť si máte vychutnávat.

S ledem
Dobrý způsob, jak snížit sílu rumu a učinit ho jemnějším. Někteří znalci rumu mohou být k tomuto způsobu ochutnávání skeptičtí. Dobrý rum tak může ztratit svou osobitost, pokud je spojen s ledem.

S tonikem
Mírně hořký chinin, který se nachází v toniku, je vhodný nejen pro gin a vodku. Skvěle se hodí i ke sladkému rumu. Tonik zvláště dobře vyzdvihuje dřevité tóny zralého nápoje.
Vyberte si poměr toniku a rumu 1:1 nebo 1:2, do sklenice můžete přidat i kostku ledu.

S limonádami
Klasická kombinace rum-cola je stará více než 100 let a je přítomna v mnoha koktejlech. Sladké limonády vyvažují kyselost likéru, nápoj se proto nebude zdát tak silný.

S džusy
Pokud chcete zdůraznit sladkost rumu, je dobré ho kombinovat také s džusem, nejlépe čerstvě vymačkanou. Obvykle jsou nápoje míchány v poměru 1: 2, s menším množstvím alkoholu.
Jaké džusy jsou dobré? Třešeň, citrusy, multivitamin, jablko a samozřejmě ananas, kombinace, která dělala Pina Coladu tak populární.