Kubánský rum je nově zařazen na seznam světového dědictví UNESCO

Know-how mistrů kubánského lehkého rumu je nově součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Mezivládní výbor pro nehmotné kulturní dědictví, Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu tak rozhodl ve středu 30.11.2022 v marockém hlavním městě Rabatu.
Při zdůvodňování návrhu zastoupení karibského národa na seznam UNESCO rozhodly zejména znalosti a techniky spojené s kubánským cukrovarnickým průmyslem a tradice, která je stará více než 150 let.

Koupit rumy z Kuby

Prezentace návrhu před Mezivládním výborem se zúčastnili rumoví mistři Juan Carlos González a César Martí, kteří poděkovali prvním mistrům v tomto umění. Od konce 19. století dokázali vytvořit, uchovat, obohacovat a předávat toto kulturní dědictví, řekl Martí.

Zdůraznil, že tito učitelé si předávali znalosti, zkušenosti a inovace po osm generací.

Ocenil, že díky své citlivosti a oddanosti vůči kubánskému rumu tito mistři zaručují „opatrování výroby kubánského rumu a umožňují, aby byl kulturním produktem nad rámec jeho komerčního charakteru“.

Podle mezinárodních médií hnutí kubánských mistrů rumu v současnosti sdružuje pět mužů a devět žen.

Vyberte si tak na našich webových stránkách svůj kubánský rum a ochutnejte toto světové dědictví, určitě nešlápnete vedle.