Tequila

Tequila je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě. Jedná se o destilát vyrobený z Weberovy modré agáve, rostliny, která se pěstuje v Mexiku již po staletí. Tequila má bohatou a složitou historii a její tvorba i výroba je hluboce zakořeněna v mexické kultuře. Pokud jste milovníci tohoto nápoje, určitě si přečtěte tento článek až do konce.

Předpokládá se, že tequila byla poprvé vyrobena v 16. století Aztéky. Jako první údajně zkvasili šťávu z agáve a vytvořili tak lihovinu známou jako pulque. Tento fermentovaný nápoj byl následně destilován, čímž vznikla čirá lihovina s vyšším obsahem alkoholu, ta byla označována jako mezcal. Věří se, že tequila byla variací tohoto původního nápoje.

Název tequila je odvozen od města Tequila, které leží ve státě Jalisco ve středním Mexiku. To je to místo, kde byl tento duch poprvé vyroben, také dnes se originální tequily vyrábí výhradně v tomto městečku a poté v dalších pěti regionech. Během 18. století byly v regionu založeny první komerční lihovary, což vedlo k tomu, že se tequila stala oblíbeným a široce dostupným nápojem.

Jak jsme již zmínili, tequila se vyrábí se z rostliny modré agáve. Pojďme si maličko přiblížit proces výroby. Sklizená agáve se rozsekne na dvě poloviny, poté se pomalu peče. Z upečených plodů se následně vymačká šťáva, která se nechá kvasit. Tím vzniká alkoholický nápoj s 10% ABV, který je poté použit k destilaci. Obvykle zraje v dubových sudech, aby získala chuť a jantarový odstín. Různé druhy tequily vznikají délkou zrání a typem použitého sudu.

Dnes je tequila bezpochyby jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na celém světě. Vyrábí se a užívá se v mnoha zemích, ale pro Mexiko a jeho obyvatele se stal kulturním symbolem. Tequila je široce používána v koktejlech, můžete si ji ovšem vychutnat se solí a citronem, tento zvyk se po Evropě velmi rychle rozšířil.

Jak si ji vychutnáte už je na vás, jistě je ale nezbytnou součástí mnoha oslav a příležitostí.

Koupit si ji můžete skrz tlačítko.

Vyberte si svou tequilu!