Hillinger Grüner Veltliner Leithaberg DAC 2017 0,75l 13,5%

Netradičně si hned na začátku povíme něco o vinařství, ze kterého toto víno pochází. Jedná se o vinařství Hillinger, které nachází na významném místě, uprostřed vinařské oblasti Leithaberg. Rozkládá se na úpatí pohoří Leitha, na západním břehu Neziderského jezera. Je to historicky velmi zajímavé místo na zemi, které má dlouhou vinařskou historií. V keltské mohyle byla totiž asi 800 let před Kristem nalezena semena hroznů, není tedy divu, že zde stále existují vynikající podmínky pro vinařství, které vinařství Hillinger umí plně využít. Půdy v této oblasti jsou charakterizovány miliony let starými vrstvami zeminy bohaté na vápenec, skořápkový vápenec, břidlice a ruly. Ty se často odrážejí ve víně s mírně slaným, jasně minerálním tónem. Vína jsou elegantní, plná vzrušení a s elegantním charakterem. Hrozny jsou zralejší díky klimatickým podmínkám a teplému klimatu, takže víno obvykle obsahuje trochu více alkoholu, zde až obdivuhodných 13,5%. Taková vína mohou nést výhradně název Leithaberg DAC. Stejně jako Hillinger Grüner Veltliner Leithaberg DAC, jedinečné víno, které Vám v tomto článku blíže představíme.

Koupit Hillinger Grüner Veltliner Leithaberg DAC 2017 0,75l 13,5%

Hrozny pro Hillinger Grüner Veltliner Leithaberg DAC pocházejí z obzvláště starých, hluboko zakořeněných vinic ze svahů Leithabergu. Můžete nasávat slunce, sílu a identitu z historické půdy. Po spontánním kvašení bílé víno zraje 21 měsíců v použitých barikách, to jsou dubové sudy o obsahu asi 225 l, které se používají k vyzrávání vín. Tyto sudy se vyrábějí z amerického nebo francouzského dubu a pro uložení vína se mohou použít pouze třikrát.

Víno je ve sklenici slámově žluté s lehce zlatavou jiskrou. Ihned během ochutnávky stoupá do nosu vůně zralé broskve a citronové kůry, následované kořeněnými, břidlicovými tóny typickými pro tento terroir. Typické tóny pepře a bylinek doplňují aromatickou podívanou. Na patře je okamžitě přítomna velkolepá svěžest.
Pokud si rádi vychutnáváte plná bílá vína, při výběru Hillinger Grüner Veltliner Leithaberg DAC 2017 určitě nešlápnete vedle.

Výrobce / značka: Hillinger
Země: Rakousko
Obsah alkoholu %: 13,5
Rok výroby: 2017
Objem: 0.75 l
Kategorie: Bílá vína
Druh vína: Suché
Odrůda vína: Veltlínské zelené
Barva vína: Bílá
Doporučená teplota podávání: 10 – 12 °C
Archivace: 5-10 let