Plantation 20th Anniversary XO 0,7l 40% GB

Tento rum, který zraje v sudech po bourbonu a poté v sudech po koňaku, získal zlatou medaili na světové soutěži lihovin v San Franciscu v roce 2011 a v roce 2018 od Institutu pro testování nápojů Beverage Testing Institute celých 93 bodů. I přesto že je rum na trhu už nějaký ten pátek, stále získává obrovskou chválu a ty nejvyšší ocenění, pojďme se společně na Plantation 20th Anniversary XO 0,7l 40% GB blíže podívat.

Koupit Plantation 20th Anniversary XO 0,7l 40% GB

Za vše můžeme vděčit Alexanderu Gabrielovi, který po studiu na Macalester College v Minnesotě a získání titulu v Lyonu začal pracovat v regionu Grande Champagne Chateau Maison Ferrand, menšího výrobce s dlouhou historií a bohužel i nízkými prodeji, dohodl se s ním na spolupráci. Jako geniální se ukázala jeho myšlenka prodat některé použité sudy po koňaku výrobcům rumu v Karibiku. To co se zprvu zdálo jako zoufalá snaha získat jakési prostředky, vyústilo to ale ve spolupráci s rumovými palírnami a později k zrodu značky Plantation.
Úspěchy Plantation 20th Anniversary XO, vydaného k dvacátému výročí této společnosti, svědčí o tom, že jít nevyšlapanou cestou se vyplácí.

Barbadoský rum se destiluje z cukrové třtiny, která se sklízí a okamžitě drtí, aby se minimalizovalo znehodnocení surového cukru. Po rozdrcení třtiny se zbývající šťáva fermentuje a poté destiluje kombinací dvou destilačních přístrojů. Jakmile je rum destilován, zraje v použitých sudech bourbonu v Karibiku po celá léta. Po počátečním zrání je rum přepraven do Château de Bonbonnet ve francouzském Cognacu, kde se nalévá z sudů bourbonu do malých sudů z francouzského dubu, které se dříve používaly ke zrání koňaku.

Rum odhaluje sofistikovanou chuť čokolády, vanilky, zralého banánu, praženého kokosu s nádechem čerstvých tónů manga. S pozoruhodně dlouhým závěrem je Plantation 20th Anniversary XO opravdu rumem, který si vychutnáte.

Tento rum vřele doporučujeme, ochutnat by ho měli všichni rumový nadšenci.

Výrobce / značka: Plantation Rum
Země: Barbados
Země lahvování: Francie
Destilerie: West indies Rum Distillery
Způsob destilace: Pot Still, Column Still
Obsah alkoholu %: 40
Styl zrání: Kontinentální, Tropické
Typ: Melasa, Anglický
Barva: Jantarově zlatá
Styl: Golden, Blend
Doba zrání: 10 – 15 let
Zrání / typ sudu: Bourbon, Cognac Ferrand
Objem: 0.7 l
Aroma: Med, Květnaté tóny, Kokos, Vanilka
Chuť: Banán, Kokos, Čokoláda, Mango, Vanilka