Talisker 10y 0,7l 45,8% GB

Představujeme Vám skotskou whisky Talisker, která se vyrábí v palírně Carbost na ostrově Skye. Tato whisky zraje nejméně 10 let v sudech z amerického dubu a je dvakrát destilovaná, aby získala bohatý a hluboký charakter ztělesňující mořské kvality pobřežní whisky.
Jedná se o jednu z nejvíce oceňovaných skotských whisky z řady single malt na světě. Mimo jiné získala zlatou medaili na světové soutěži lihovin San Francisco World Spirits Competition 2017 a také ocenění „Best Islands Single Malt“ na World Whiskies Awards 2017. Zajímavostí je, že Talisker byla oblíbená whisky spisovatelů Roberta Louise Stevensona a H.V. Mortona. Ve své básni „Návrat Skota ze zahraničí“ Stevenson napsal: „Král nápojů, jak si to představuji, Talisker, Islay nebo Glenlivet.“

Koupit Talisker 10y 0,7l 45,8% GB

Historie této značky, která je dnes populární na celém světě, začíná již v roce 1825, kdy na ostrov Skye přijíždějí bratři Hugh a Kenneth MacAskillovi. O několik let později postavili lihovar ve městě Carbost. V průběhu let si lihovar pronajímalo stále více nových lidí. V roce 1886 padá do rukou Johna Andersona, který uvedl, že „neexistuje whisky, která by mohla získat lepší pověst na trhu“. Jen o tři roky později je Talisker nejprodávanější whisky v zemi. V roce 1916 se společnost dostala do rukou společností John Walker & Sons a John Dewar & Sons. Dnes patří značka Taliser jedné z největších alkoholových společností na světě – Diageo.

Tento zlatavý nápoj obsahuje rašelinové kouzlo obohacené o citrusovou sladkost, ovocné tóny, hřejivé dojmy a dlouhý, pepřový závěr. Vůně je silná, převládá zde již zmíněný rašelinový kouř s nádechem mořské soli, čerstvé ústřice a jemná ovocná sladkost. Chuť připomíná oblaka kouře s černým pepřem a nádechem suchého ječmene, je i bohatá na sladkost sušeného ovoce. Závěr je dlouhý, hřejivý a pepřový s chutnou sladkostí.

„Made by the sea“, to je slogan na štítku lahve. Talisker se prodává v tenkých lahvích s bezbarvým sklem a dlouhým hrdlem. Štítek je poměrně jednoduchý a nenápadný. Pozornost je věnována mapě ostrova Skye, upoutá Vás také jeden ze symbolů Skotska, tím je lev stojící na dvou zadních nohách. Prodává se v modré, zdobené krabici, která představuje zuřící vlny narážející na skalnaté pobřeží, a tak se hodí i jako skvělý dárek nejen pro své blízké.

Výrobce / značka: Talisker
Země: Skotsko
Kraj: Island
Obsah alkoholu %: 45,8
Typ: Peated Single Malt
Doba zrání: 10 let
Objem: 0.7 l
Chuť: Mořská voda, Slad, Vřes, Bílý pepř, Kouř